Mobily pro gorily

Již více než deset let pomáhá Zoo Praha ve spolupráci s REMA Systém gorilám nížinným sběrem starých telefonů a tabletů.

10. 12. 2021

Již více než deset let (od 3. 4. 2010) podporujeme Zoo Praha v pomoci gorilám. V rámci projektu „Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ realizujeme sběr a recyklaci starých mobilních telefonů a tabletů, a z každého odevzdaného kusu přispíváme částkou 10 Kč na ochranu goril v centrální Africe.

Jak Zoo Praha pomáhá přežít gorilám

Materiální a finanční podporou přispívá Zoo Praha k aktivní ochraně goril ve střední Africe. Pořídila například nové motocykly pro strážce kamerunského parku Campo Ma’an nebo zajistila vybavení pro jednotky strážců přírody, kteří chrání les v biosférické rezervaci Dja.

V oblasti této kamerunské rezervace realizuje Zoo Praha stěžejní projekt in situ ochrany goril – Toulavý autobus. Autobus, který Zoo Praha do Kamerunu dopravila, převáží děti na místa, kde se seznamují s přírodním bohatstvím tropického deštného lesa, v jehož sousedství žijí. V rámci vzdělávacího programu se dozvídají i o tom, co způsobuje ničení lesa, a o hrozbách pytláctví. Dále se malí pasažéři Toulavého autobusu učí, jak šetrně přistupovat k životnímu prostředí a jak chránit ohrožené druhy. V záchranné stanici pro primáty pak na vlastní oči spatří živé gorily. Tyto jedinečné tvory mají konečně možnost vidět i jinak než jen jako maso na talíři (bushmeat).

Od roku 2013, kdy kamerunské cesty začal brázdit první Toulavý autobus, se již uskutečnilo více než 70 jízd, kterých se zúčastnilo přes 1 300 dětí s učiteli i s některými rodiči. Spolu se Zoo Praha věříme, že děti, které prošly tímto programem, se o své zážitky a nově nabyté zkušenosti podělí se svými vrstevníky, rodiči i s dalšími rodinnými příslušníky, a povědomí o ochraně (nejen) goril se tak rozšíří dál.

I vy můžete pomoci

Stačí donést starý telefon či tablet do sběrného boxu, který je umístěn před hlavním vchodem do Zoo Praha. Sběrem a recyklací starých telefonů společně podporujeme boj proti pytláctví a rozvoj zodpovědného přístupu místních obyvatel ke gorilám a k deštnému lesu. Recyklací tantalu, vzácného kovu obsaženého ve starých mobilních zařízeních, navíc snižujeme potřebu jeho primární těžby, která má v Africe negativní dopad na tropický deštný les, a tedy i na ohrožené gorily.

Více informací o projektech Zoo Praha na ochranu goril, na které společnost REMA Systém, a.s. v rámci projektu „Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ přispívá, naleznete zde. Plakát a další praktické informace najdete zde.


Od začátku spolupráce bylo v rámci projektu vysbíráno celkem 81 634 kusů zařízení.

Děkujeme následujícím organizacím, které se sběrem starých telefonů a tabletů do projektu zapojily: ZOO Dvůr Králové, Zoo Jihlava, Zoo Ostrava, Zoo Brno, Zoo Ohrada, Zoo Olomouc, AOPK ČR, Správa KRNAP, Zoo Hodonín, Zoo Chomutov, Zoo Vyškov, Zoo Zlín, Zooparku Zájezd, Ekocentrum Šípek, SEVER – Litoměřice, Zoo Plzeň.

Mobily pro gorily