Aktuálně

Obyvatelé Prahy 10 odevzdali při jarním úklidu přes dvě tuny vysloužilého elektra

Celkem 2 136 kilogramů vysloužilého elektrozařízení a přenosných baterií předali k recyklaci obyvatelé MČ Praha 10 při tradiční jarní akci, kterou vršovická radnice zorganizovala v rámci své kampaně Desítka bez odpadu ve spolupráci s kolektivními systémy REMA.

12. 04. 2022

Celkem 2 136 kilogramů vysloužilého elektrozařízení a přenosných baterií předali k recyklaci obyvatelé MČ Praha 10 při tradiční jarní akci, kterou vršovická radnice zorganizovala v rámci své kampaně Desítka bez odpadu ve spolupráci s kolektivními systémy REMA. 

Jarní bezplatné svozy vysloužilého elektrozařízení a přenosných baterií jsou pro obyvatele Prahy 10 tradiční akcí. Městská část organizuje tyto svozy v souvislosti s obvyklými jarními a podzimními úklidy domácností a letošní ročník byl již devátým v řadě. Prostřednictvím služby „Buď líný“ a bezplatné telefonní linky Chytré recyklace 800 976 679 mohli zájemci do 20. března zadávat své objednávky, a následně v termínu od 28. března do 1. dubna probíhaly sjednané svozy elektra přímo od domů obyvatel Desítky.

Odevzdat k recyklaci mohli obyvatelé nejen rozměrnější vysloužilá elektrozařízení jako jsou pračky či lednice, ale i drobnější domácí spotřebiče, včetně dalšího příslušenství jako například kabelů, tonerů, baterií, CD nosičů apod. Podobně jako v loňském roce, kdy bylo odevzdáno celkem 2 940 kilogramů odpadního elektra, byl i letos největší zájem o likvidaci starých televizorů, chladící techniky, menších domácích elektrospotřebičů a drobných elektrozařízení informačních technologií.

Praha 10 dlouhodobě přistupuje k odpadové problematice velmi aktivně a komplexně. Svozové akce odpadního elektrozařízení, které podporují opětovné využívání cenných druhotných surovin ukrytých v elektrospotřebičích, jsou jen jednou z mnoha částí této mozaiky akcí, které pomáhají aktivizovat občany k udržitelnému způsobu života a správnému nakládání s odpady jako takovými,“ shrnuje Roman Kaštovský, vedoucí referátu čistoty MČ Praha 10.

Hned 23. dubna se mohou obyvatelé Desítky těšit také na Den země v Malešicích, miniveletrh v Malešickém parku, zaměřený na životní prostředí a udržitelný rozvoj, který už po 18. pořádá místní organizace „Natura, quo vadis?“. 

Pro milovníky reuse a swapů, nebo ty, kteří se o možnosti dalšího využití odpadu chtějí teprve něco dozvědět, připravuje vršovická radnice spolu se Swap Prague první Reuse den, který proběhne 11. června 2022 a kterého se bude účastnit i tým REMA.

Odevzdání vysloužilých elektrozařízení s REMA je jednoduché!

Vysloužilá elektrozařízení mohou lidé odevzdávat na místa jeho zpětného odběru. Pokud ale nemají možnost dopravit na určené místo například rozměrnější náklad, mohou využít služeb, které tato elektrozařízení převezmou. Pro svoz odpadních elektrozařízení přímo z domácností slouží právě projekt Buď líný. Díky němu si mohou lidé objednat odvoz vysloužilého elektra i mimo speciálně naplánované akce s MČ Praha 10, kdykoliv v průběhu roku. Pro menší množství lze využít službu balíkového svozu: odpadní elektrozařízení se jednoduše zabalí do krabice, na stránce www.budliny.cz založí objednávka a předá přepravní službě. Rozměrnější elektro, jako jsou ledničky nebo pračky, se nijak balit nemusí, přijede si pro ně speciální svozové auto. Pro podporu recyklace odpadních přenosných baterií si mohou občané napsat o malou designovou krabičku FamilyBox. Do ní mohou lidé přímo doma vhazovat staré baterie a po jejím naplnění ji mohou odeslat prostřednictvím České pošty zdarma k recyklaci.

Bezplatná linka Chytré recyklace

Nevíte si rady, kam s vysloužilým elektrem? Dělejte to chytře, poraďte se na zelené lince Chytré recyklace. Volejte zdarma na telefonní číslo 800 976 679 v pracovních dnech od 8 do 18 hodin. Operátoři volajícím poradí, jak konkrétně s vysloužilými spotřebiči naložit.

Foto: istockphoto.com, Společnosti REMA

Aktuálně

Aktuálně

Z české přírody za jediný víkend zmizelo přes 1000 tun odpadu.

27. 04. 2022

Jarní úklidy přírody od odpadků se během let staly populární „tradicí“. Během hlavního úklidu letošního ročníku akce Ukliďme Česko se z české krajiny podařilo odstranit přes 1000 tun odpadu a další úklidové akce probíhají i nadále.

Aktuálně

V dubnu uklidíme Česko

30. 03. 2022

Již 2. dubna opět proběhne oblíbená akce Ukliďme Česko, která už devátým rokem pomáhá zbavovat naši přírodu odpadků. Během pandemických let přitom nepořádku v přírodě přibylo, velkým problémem jsou stále i černé skládky. Ty se objevují zejména v oblastech velkých měst v čele s Prahou. Tradičně se na černých skládkách objevuje vybavení z domácnosti včetně elektrospotřebičů, které mohou často obsahovat nebezpečné látky a představují tak ekologické i zdravotní riziko.

Více zde